wtorek, 21 września 2010

Pierwszy model samolotu RC - Wstęp

"Niezwykle szybki rozwój lotnictwa na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat to dziś prawie historia”
Tak swoją książkę rozpoczął W. Schier i paradoksalnie dzisiaj to zdanie ma ten sam a może nawet głośniejszy wydźwięk niż ponad 40 lat temu …

Chyba każdy chłopiec marzył o zostaniu pilotem. Model samolotu RC jest „namiastką” dużego samolotu dającą wiele przyjemności z korzystania przy względnie małych kosztach w porównaniu z dużym lotnictwem. Należy także zaznaczyć fakt możliwości sterowania modelem przez osoby niepełnosprawne ruchowo co wzbudza podziw na każdym lotnisku. Kolejną grupą beneficjentów są osoby starsze które już nie czują się na siłach latać dużymi samolotami.No i dzieci, im wcześniej zaczynają tym bardziej się wciągają w to pozytywne hobby. Sami zaczynamy często korzystać z usług transportu lotniczego, wysyłamy paczki przez ocean a nad naszymi domami szkolą się piloci szybowców i samolotów a więc dlaczego my nie mamy spróbować zostać pilotem ?



Modelarstwo lotnicze było zawsze „przedszkolem” do dużego lotnictwa dla mechaników, inżynierów i pilotów. Jednak dzisiaj dzięki reklamie i gotowych produktach każdy za „skromną” opłatą może zostać pilotem samolotu czy śmigłowca z lepszym lub gorszym skutkiem. Jednak nie zostanie on modelarzem w pierwotnym, encyklopedycznym słowa tego znaczeniu. Spokojnie też możemy pominąć etap modeli wolnolatających skupiając się na modelach RC gdyż wyposażenie RC jest już około 3x tańsze niż 10 lat temu. Chociaż nie tak tanie nadal.

Osobiście modelarz dla mnie to osoba o bardzo szerokim polu zainteresowań, składa się na to synteza wielu dziedzin a tylko niektóre z nich to technika, matematyka, fizyka, historia, plastyka i wiele innych które różnią się w zależności od modelarza i jego zainteresowań. Zapewne wielu z was miało w ręku pamiętniki pilotów a i każdy widział cuda wykonywane przez modelarzy redukcyjnych1. Teraz w tym wszystkim należy odnaleźć siebie i swój cel jednak wymaga to zapoznania się z podstawami jakie zostaną przedstawione w następnych częściach. Naszym wspólnym celem – czytelnika i autora - jest modelarstwo lotnicze RC. Cykl ten wprowadzi cię w ten świat i sprawi że z laika będziesz miał szanse stać się modelarzem. Nie ma modeli samolotów niewykonalnych, są trudniejsze i łatwiejsze jednak najpierw przyda się trochę teorii i zapału do czytania, zapał do budowy nie minie a ten tekst uchroni cię przed marnowaniem swojej pracy i pieniędzy.

Jako świadomi zagrożenia praktycy, większość modelarzy w tym i Ja, odradza korzystanie z serii wydawnictw proponujących początkującemu „modelarzowi” złożenie modelu myśliwca w częściach , przy pomocy szczątkowych informacji podanych w gazecie i bez posiadania elementarnej wiedzy z zakresu modelarstwa. Mitem jest to że początkujący modelarz poradzi sobie sam z poprawnym złożeniem tego modelu nie wspominając o lataniu nim bez opieki doświadczonego modelarza. Nie chce też dalej oceniać jakości ani ceny tych wydawnictw, jakości elementów itd. ale przeczytanie cyklu tych artykułów przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji nie zaszkodzi. Co więcej może okazać się cenne w samoocenie twojej wiedzy oraz ochroni ciebie i innych przed niebezpieczeństwem niewiedzy.

W serii książek „Miniaturowe Lotnictwo” znajdziesz większość informacji jakie instruktor modelarstwa czy też forum modelarskie jest w stanie przekazać całkowitemu laikowi w dziedzinie modelarstwa od strony teoretycznej. Co najciekawsze wszytko to w wersji zebranej i z komentarzem. Zaopatrzony w tą wiedzę jesteś w stanie zadawać konkretniejsze pytania dotyczące szczegółów a nie ogólnej wiedzy modelarskiej.

1modelarz redukcyjny – osoba wykonująca wierną kopię [model] w skali przedstawiający przedmiot prawdziwy w oparciu o dokumentację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz