środa, 22 września 2010

Radiojachting - czyli miniaturowe modele żaglówek RC



Podobnie jak z lataniem szybowcem, najtańszy sposób aby zacząć pływać to jachty RC. Odpada nam zakup drogiego silnika, regulatora obrotów i pakietu do zasilania silnika. Naszym najnowszym projektem jaki organizujemy jest klasa RG-65 - czyli popularne na zachodzie modele żaglówek RC. Model tej klasy jest kilkakrotnie tańszy od większego modelu klasy IOM. Model RG-65 można złożyć gotowy do pływania za kilkaset złotych wliczając aparaturę [nadajnik itd]. Dla porównania miecz do modelu IOM kosztuje 300zl, dobry mechanizm do żagli około 150 euro. Za cenę kompletnego zawodniczego IOM mamy kilka modeli klasy RG-65.



Nie zawsze należy zwracać uwagę na koszty ale naszym celem jest pokazanie tobie jak za nie duże pieniądze można rozpocząć tą przygodę, jak uniknąć błędów podczas budowy oraz pomóc ci złapać kontakt z większą grupą zawodowców. Potem będzie już dużo łatwiej.

Na początek powinieneś uzbroić się w podstawową wiedzę z zakresu żeglarstwa, wiedzieć co to hals itd. Tą część zdobędziesz czytając jakąkolwiek książkę o żeglarstwie którą wypożyczysz z biblioteki.

Chcąc rozpocząć budowę modelu musisz zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia jakie opisałem w temacie warsztat modelarski cz.1. Uwierz że poza nimi niewiele będziesz potrzebował. Teraz należało by przyjrzeć się planom. Na niemieckiej oficjalnej stronie tej klasy można obejrzeć plany.

Na początek zapoznaj się z dokumentacją, jest to podstawowa czynność jaką należy wykonać. Jeżeli wybrałeś już swój model, poszukaj relacji z budowy na forach internetowych. Uwierz jest ich dużo.

Na pierwszy model polecić szczerze można JIF65. Model konstrukcji drewnianej o kanciastym kadłubie. Kilka wręg i można zacząć układanie poszycia.

Relację z budowy można obejrzeć tutaj:

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=25487

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=802385

A to tylko dwie wybrane relacje.

Zachęcam do budowy tych modeli, są bardzo proste i ekonomiczne, a pływanie nimi sprawia wiele frajdy, tym bardziej jeśli robi się to w grupie. Nie mówiąc już o ściganiu się w regatach.

Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowej pomocy skontaktuj się z nami poprzez spmbiuro@gmail.com

Na pewno pomożemy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz