poniedziałek, 20 września 2010

Wybór pierwszego modelu

Wybór modelu

Jako permanentną część tego hobby uważam wykonywanie jakiś modeli. Czego modele nas interesują zależy od nas. Kiedyś było kilka zestawów modeli plastikowych na rynku i wydawano małego modelarza. Większe modele latające swobodnie kosztowały ogromne sumy. Dzisiaj prawie każde marzenie z katalogu modelarskiego za niewielką sumę jesteśmy w stanie spełnić. Ale czy o to chodzi aby wydać fortunę na modele ? Temat jest niezwykle trudny, bo i głęboki i szeroki a na rynku nie brak pułapek. Pierwszą podstawową pułapką jaka czeka na nowego modelarza [ i nie chodzi tutaj o wiek] jest rozmiar pudełka. To nie pudełko i jego kolor decyduje o wielkości zawartości a skala i rodzaj modelu. Ciężko jest w kilku linijkach streścić kryteria doboru modelu dla początkującego gdyż jest wiele rodzajów modelarstwa. Nadrzędną zasadą jaką modelarz powinien się wykazywać jest cierpliwość. Tylko ona gwarantuje efekty.

Wchodzimy do sklepu modelarskiego i prosimy sprzedawce o model. I tutaj jego zdziwienie - jaki model sobie pan/pani/państwo życzą. W zależności do jakiego sklepu i po co wejdziemy zależy bardzo często czy model spełni nasze oczekiwania czy nie. Z prostej przyczyny, trafimy na amatorski sklep i kupimy coś co nie koniecznie jest dla nas przeznaczone - duże, drogie pudełko, albo małe które leży na półce od lat. Model o ile złożymy do końca nie będzie nam sprawiał radości. Jeżeli złożenie wielkiego modelu aby tylko był sprawia nam radość to coś jest nie bardzo z naszym modelarskim powołaniem albo naszymi ambicjami w sprawie prezentu. Wybierając model należy zacząć od najprostszych modeli, są tańsze co jest pozytywne na początku. Warto też zwrócić uwagę na jakość modelu, im model będzie nowszy tym będzie lepiej zaprojektowany. Dla przykładu po co męczyć sie z FW-190 firmy ZTS Plastyk za 10zl który ma XX lat jak mamy piękny, nowszy model firmy Revell za 15zl. Takie modele są najlepsze dla naszych najmłodszych adeptów [nie tylko wiekiem]. Szczerze polecam serię w skali 1:72 modeli revella na dobry początek, jest tam kilka modeli wartych polecenia - każdy za około 15zl. Jest to seria dla początkujących modelarzy i całkowicie spełni swoje zadanie podczas nauki wycinania, piłowania, szlifowania modelu, nawet instrukcja jest wręcz genialnie prosta i przejrzysta. Nie wspominając o jakości modeli.




Złożenie ich poprawnie nie jest wcale proste i potrafi zająć dobry wieczór napalonemu modelarzowi. Do ceny modelu należy doliczyć co najmniej klej do plastiku. Jeżeli dalej idziemy w modele plastikowe, potrzebne nam będą farby w zależności od modelu, ale nie mniej jak 3 oraz dwa pędzle. I jakimś dziwnym cudem wydaliśmy już około 50zł.

Dobra rada na początek - nie kupować modeli plastikowych droższych jak 25zl. Oczywiście mówimy o cenie rynkowej na dzień dzisiejszy. W ogólniejszym ujęciu - lepiej kupić kilka tanich modeli i powoli uczyć się składać modele niż kupić jeden duży. Zakładając że kupimy jeden model za 150zł "bo ma ładne pudełko" nie osiągniemy efektu końcowego jak po zbudowaniu 10 modeli za 15zł.

Jeżeli chodzi o pędzle, to nie przesadzajmy na początku z ich wyborem, potrzebujemy płaskiego pędzla 3-5mm oraz rozmiaru 00 do detali. Żadnych "soboli", zwykłe naturalne włosie. Powinniśmy zapłacić około 10zł za dwa pędzle.

Farby jakich obecnie używają modelarze to farby akrylowe, wodnorozcieńczalne i tylko takie należy brać pod uwagę na początku. Ceny oscylują między 4 a 9zł za sztukę. Na początek spokojnie wystarczą nam farby firmy Pactra które są obecnie chyba najtańsze na rynku.

Wróćmy jeszcze do kleju, bez którego ciężko jest złożyć model. Na początek polecić można dowolny klej z igłą, inwestycja pokaźna gdyż kosztuje tyle co mały model ale wystarczy go nam na kilkanaście takich małych modeli a i zwróci się w efekcie końcowym.

Kilka tych prostych rad kieruję przede wszystkim do rodziców chcących uszczęśliwić swoje dzieci a nie mających pojęcia jak do tego ważnego kroku podejść. Zastosowanie ich zmniejsza o 90% możliwość zniechęcenia dziecka do tego niezwykle ciekawego i wszechstronnego hobby. Informacje te powinien udzielić wam sprzedawca, jeżeli mówi coś innego należy rozejrzeć się za innym sklepem.

Jeżeli dostaliśmy zamówienie na statek/czołg/cokolwiek innego niż samolot nie martwcie się, wszystkie modele "dla początkujących" oscylują w kwocie 10-25zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz